Τετάρτη 29 Απριλίου 2015

Καθαρισμός της Ακτής Μονολιθίου και συμμετοχές σε αγώνες δρόμου από τον Σύλλογο Δρομέων Πρέβεζας

Ο Σύλλογος Δρομέων Πρέβεζας συμμετείχε στην εθελοντική δράση «Let's do it Greece» την Κυριακή, 26 Απριλίου 2015, καθαρίζοντας την παραλία του Μονολιθίου, μαζί με τον Σύλλογο του Μύτικα, καθώς και τμήμα του αισθητικού δάσους Μονολιθίου.

dromeisa2

Η πράξη αυτή αποτελεί ελάχιστη ανταπόδοση σε μια περιοχή που μας προσφέρει απλόχερα οξυγόνο, ηρεμία και ομορφιά. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο όγκος των σκουπιδιών που συλλέχθηκαν ήταν πολύ μεγάλος, γεμίζοντας δεκάδες σακούλες σκουπιδιών. Κοινή ευχή ήταν η δράση αυτή να βοηθήσει στην κατεύθυνση της ευαισθητοποίησης και της ενίσχυσης της συλλογικής περιβαλλοντικής συνείδησης, για να διατηρηθούν όσο γίνεται πιο καθαρές οι πανέμορφες παραλίες της περιοχής μας.

dromeisa3

Ακόμη, δυναμικό παρόν έδωσε ο Σύλλογος Δρομέων Πρέβεζας στον πρώτο Ημιμαραθώνιο Ναυπάκτου και στον παράλληλο αγώνα 7,5 χιλιομέτρων την Κυριακή, 19 Απριλίου 2015. Η διαδρομή ήταν αυξημένης δυσκολίας, όπου σε ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής υπήρχαν ανηφορικές κλίσεις. Τα μέλη του Συλλόγου Δρομέων Πρέβεζας διακρίθηκαν σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες. Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

Ημιμαραθώνιος
ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΕΛΛΟΣ 1:28:06 (5ος στη γενική κατάταξη, 1ος στην ηλικιακή κατηγορία)
ΣΥΛΒΑΝ ΓΚΟΜΠΕΛ 1:29:27 (6ος στη γενική κατάταξη, 5ος στην ηλικιακή κατηγορία)
ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ 1:30:29 (8ος στη γενική κατάταξη, 2ος στην ηλικιακή κατηγορία)
Αγώνας 7,5 Km
ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΑΛΑΜΟΣ 0:35:33 (21ος)
ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΣΧΟΣ 0:51:39 (97ος)

dromeisa4

Επίσης, ο Σύλλογος Δρομέων Πρέβεζας πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία και στον 10ο Διεθνή Μαραθώνιο « Μέγας Αλέξανδρος», που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 5 Απριλίου στην Θεσσαλονίκη. Συνολικά τερμάτισαν 1387 αθλητές. Από τον Σύλλογο Δρομέων Πρέβεζας συμμετείχαν οι παρακάτω αθλητές:

ΟΝΟΜΑ ΧΡΟΝΟΣ ΘΕΣΗ
ΠΕΠΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 3:02:50 57
ΦΛΟΥΔΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ 3:11:30 102
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΚΗΣ 3:29:56 234
ΤΡΙΑΝΤΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 3:53:19 590
ΤΣΟΥΜΑΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3:54:23 615
Τέλος, στον παράλληλο αγώνα 10 χιλιομέτρων πήραν μέρος οι παρακάτω αθλητές του συλλόγου :
ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 51:06 589
ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 1:01:26 1735

dromeisa8
dromeisa9

Ο Σύλλογος Δρομέων συγχαίρει όλους τους αθλητές για την προσπάθεια τους και τους εύχεται καλόν τερματισμό και στους επόμενους αγώνες.